اپل از صفحه نمایش IGZO در مک‌ بوک پرو استفاده می‌کند

apple - IGZO

ظاهرا اپل در مک‌ بوک پروهایی که امسال تولید می‌کند، از صفحه نمایش‌ IGZO (ایندیوم گالیم زینک اکسید) استفاده خواهد کرد.

صفحه نمایش‌ IGZO مصرف انرژی کمتر و در عین حال کیفیت بالاتری دارد. البته این شرکت تا پایان سه‌ماهه اول امسال از همان ماده قدیمی سیلیکونی (a-Si) برای تولید صفحات نمایش استفاده خواهد کرد.

طبق گزارش منتشرشده، سامسونگ و شارپ وظیفه تولید این صفحات نمایش برای اپل را بر عهده خواهند داشت. شارپ از سال ۲۰۱۲ تولید انبوه صفحه نمایش IGZO را شروع کرده، اما اپل تاکنون تنها در آیپدهای خود از این محصولات استفاده کرده است. البته سال ۲۰۱۴ نیز شایعاتی مبنی بر استفاده از IGZO در مک‌ بوک منتشر شد که در آن زمان این موضوع عملی نشد.

IGZO یک ماده نیمه‌هادی است که انتقال الکترون در آن، ۴۰ برابر بیشتر از a-Si است. این انتقال بیشتر؛ مصرف کمتر انرژی، حساسیت لمسی بیشتر، چگالی پیکسل بیشتر و رزولوشن بالاتر در صفحه‌نمایش ایجاد می‌کند.

مدیر DisplayMate در مورد این ماده می‌گوید که استفاده از IGZO می‌تواند روشنایی بیشتری به صفحه‌نمایش بدهد اما ماده مورد نیاز برای ساخت آن نیز گران‌تر خواهد بود. مشکلات تولید و عرضه صفحات نمایش از این جنس، سرعت گسترش آن‌ها را کاهش داده است، اما این محصولات نیز به آهستگی در حال پیدا کردن سهم خود در بازار هستند. به‌عنوان مثال ال‌جی در جدیدترین محصولات خود از خانواده تلویزیون‌های OLED، از این ماده استفاده کرده است.

مدیرعامل دیسپلی‌میت در ادامه صحبت‌های خود به این نکته اشاره می‌کند که هرچه PPI صفحه نمایش بیشتر باشد و وسعت رنگ آن افزایش پیدا کند، مزیت‌های IGZO نسبت به a-Si خصوصا در ال‌سی‌دی‌ها بیشتر نمایان می‌شوند.

شیشه محافظ و مدارهای پشتی صفحه نمایش‌ IGZO نیز می‌توانند در ابعاد کوچک‌تر نسبت به مواد دیگر ساخته شوند و در نتیجه می‌توان انتظار تولید مک‌ بوک‌ پرو با ابعاد کوچک‌تر داشت. البته انتظار نداریم اپل تغییر خاصی در طراحی مک‌بوک پرو در سال ۲۰۱۷ داشته باشد؛ چرا که این شرکت به‌تازگی محصول خود را در سال ۲۰۱۶ بازطراحی کرده است و به نظر می‌رسد این تغییر مواد تنها با هدف مصرف کمتر انرژی در مک‌بوک پرو انجام شود.

استفاده از ماده IGZO در تولید تبلت‌های جدید اپل یعنی خانواده آیپد ایر، باعث شد تا ابعاد این محصولات به‌طور کلی ۲۵ درصد کاهش داشته باشند. اما این کاهش ابعاد در لپ‌تاپ‌ها بازخورد خوبی از سوی کاربران نداشته و مشکلات زیادی از جمله عمر کم باتری مک‌ بوک پرو ۲۰۱۶ گزارش شده است.

به هر حال کارشناسان معتقدند تغییر  رویه اپل برای استفاده از IGZO در نسل بعدی مک‌ بوک پرو اتفاق خواهد افتاد که در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ عرضه خواهد شد. این نسل جدید به احتمال زیاد از پردازنده‌های پرقدرت کیبی لیک استفاده خواهند کرد. علاوه بر آن پیش‌بینی می‌شود اپل سفارشات خود را در سال جاری از ۸.۸ به ۹.۷ میلیون صفحه‌نمایش مک‌ بوک پرو  افزایش خواهد داد.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها بسته شده