شرکت تبلیغاتی چیست و شامل چه بخش‌هایی است؟

شرکت تبلیغاتی

شرکت تبلیغاتی چیست؟ در ظاهر پاسخ این سؤال از روز هم روشن‌تر است و همه فکر می‌کنند آن را می‌دانند، اما در واقع باوجود شرکت‌های تبلیغاتی جدید، جواب‌دادن به این پرسش به این راحتی‌ها هم نیست. در هرحال، قبل از اینکه بگوییم شرکت تبلیغاتی چیست، بهتر است به تعدادی از تعاریف پذیرفته‌شده و رایج آن بپردازیم. با ما همراه باشید تا ببینیم شرکت تبلیغاتی چیست و چگونه می‌توان آن را تعریف کرد.

تعاریف اصلی شرکت تبلیغاتی

شرکت تبلیغاتی شرکتی است که به ساخت، برنامه‌ ریزی و مدیریت تمام ابعاد تبلیغات برای مشتریان خود می‌پردازد. شرکت‌های تبلیغاتی می‌توانند به‌شکل تخصصی در زمینه و شاخه‌ی خاصی از تبلیغات، مانند تبلیغات تعاملی، فعالیت داشته باشند یا به‌شکلی فراگیر به ارائه‌ی خدمات بپردازند و از تمام ابزارهای تبلیغات مانند وب‌سایت، تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و آنلاین و… بهره ببرند.

کمپین‌ها یا به‌زبان فارسی «پویش‌های تبلیغاتی» و همچنین بروشورها، کاتالوگ‌ها، پیام‌رسانی بی‌واسطه با پست مستقیم، رسانه‌های چاپی، آگهی‌های تلویزیونی، دعوت‌نامه‌های فروش و… ازجمله ابزارهای تبلیغاتی‌ای هستند که شرکت تبلیغاتی برای فعالیت در این زمینه از آن‌ها استفاده می‌کند.

نقش کارکنان در شرکت تبلیغاتی

اعضای شرکت‌های تبلیغاتی به این قرارند:

  • مدیر شرکت،
  • کارگردان هنری،
  • مدیر پروژه،
  • نویسنده‌ی متون تبلیغاتی،
  • طراحان گرافیک،
  • کارگردان رسانه.

بعضی شرکت‌های تبلیغاتی با نیروهای کاریِ آزاد نیز کار می‌کنند. این دسته از نیروها معمولا به‌شکل مستقل و خارج از محیط شرکت تبلیغاتی فعالیت می‌کنند. این روزها ابعاد فعالیت‌های شرکت‌های تبلیغاتی کوچک براساس مواردی ازاین‌دست تعریف می‌شود: میزان پروژه‌هایی که با مشتریان انجام می‌دهند و همچنین کارمندانی که به‌شکل ساعتی، روزانه یا پروژه‌ای با آنها همکاری می‌کنند.

دشواری‌های کار در شرکت تبلیغاتی

کار در شرکت تبلیغاتی مانند فعالیت‌های متداول کارمندانِ اداری نیست. بیشترِ نیروهای شرکت تبلیغاتی باید ساعات طولانی‌ کار کنند و حتی در آخر هفته‌ها نیز درگیر پروژه‌های تبلیغاتی شرکت باشند. در محیط کارِ شرکت تبلیغاتی، تاحدودی تنش و استرس وجود دارد، زیرا برخی مشتریان پرتوقع‌اند و برای راضی نگه‌داشتن آنها به خدمت‌رسانی و فرمان‌برداری زیادی نیاز هست. گاهی اوقات برای اجرای درخواست مشتریان سخت‌گیر، کارکنان بینوا باید لیوان آبِ در دستشان را زمین بگذارند و به‌سمت پروژه بشتابند.

مزایای کار در شرکت تبلیغاتی

محیط شرکت تبلیغاتی بسیار پویا و خلاق است. کار در این فضا فرصت‌های مفرح بسیاری مانند سفرکردن یا ملاقات با افراد مشهور را ممکن می‌سازد. قسمت جالب دیگرِ این شغل انعطاف‌پذیری آن از لحاظ قوانین و مقررات است. با کار در شرکت تبلیغاتی نیازی نیست مانند کارمندی شسته‌ورفته رفتار کنید؛ درست زمانی که دراز کشیده‌اید و مشغول استراحتید، می‌توانید به ایده‌ای خلاقانه برای پروژه‌ای جدید فکر کنید. بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی محیط‌هایی سرگرم کننده و مفرح برای استراحت و تجدید قوای نیروهای خود فراهم می‌کنند.

مثلا قراردادن بازی دارت در گوشه‌ای از فضای کار، صندلی‌های نرم و جالب برای استراحت و حتی امکان چرت‌زدن برای کارکنان ازجمله قسمت‌های مفرح کار در شرکت‌های تبلیغاتی است. دستمزدها در برخی از این شرکت‌ها عالی است و نیروها آزادند به تعطیلات بروند. البته برای شرکت‌هایی با پرداخت‌های عالی، همیشه پروژه‌ها و کارهای زیادی هست که استفاده از این گزینه یعنی سفرکردن را کمی غیرممکن می‌کند.

شرکت تبلیغاتی چگونه کار می‌کند؟

اگر در صنعت تبلیغات فعالیت می‌کنید، این سؤال یقینا برای شما خنده‌دار است، اما پاسخ آن برای افراد مختلف آن‌چنان هم ساده نیست. بیشترِ افراد عادی دقیقا نمی‌دانند که در شرکت‌های تبلیغاتی چه می‌گذرد؟ یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود تعریف آژانس تبلیغاتی و توضیح فعالیت‌های آن به مردم ضروری شود، تصاویر غیرواقعی از این شرکت‌ها در فیلم‌هاست. آنچه در فیلم‌ها نشان می‌دهند، از زمین تا آسمان با واقعیت فرق دارد. توضیح وظایف افراد و بخش‌های شرکت‌های تبلیغاتی در حرف آسان است، اما در عمل، برای اینکه درک دقیقی از اتفاقات درون این شرکت‌ها پیدا کنیم، بهتر است این قضیه را به بخش‌هایی تقسیم کنیم:

شرکت تبلیغاتی مشتری دارد

هر شرکت تبلیغاتی از طریق جلسه‌ی معارفه یا به‌عبارت‌بهتر، «جلسه‌ی آزمون و سنجش» با ارباب رجوع و مشتری خود آشنا می‌شود. درحقیقت این مشتری است که طی جلساتی با شرکت‌های مختلف، مجموعه‌اطلاعات اولیه‌ی خود را در اختیار آنها قرار می‌دهد و از میان شرکت‌ها گزینه‌ای را انتخاب می‌کند که بهترین پیشنهادها برای حل مسئله را در اختیار می‌گذارد. البته این روند همیشه صادق نیست و ممکن است ارتباط شرکت‌ها با مشتری از راه‌های دیگری نیز صورت بگیرد.

بعد از این مرحله، قرارداد بسته و کار شروع می‌شود. بسته به نوع شرکت تبلیغاتی و مشتری، SOW یا حوزه‌ی فعالیت متفاوت خواهد بود. اما در کل، هر شرکت دراِزای هزینه‌ی مشخصی برای انجام پروژه‌ای معین، با مشتری توافق می‌کند. برای نمونه، ممکن است قرارداد همکاری شرکت تبلیغاتی با خرده‌فروشی‌ها به‌شکل ساعتی منعقد شود. پس مشتری متعهد به پرداخت دستمزد شرکت است و شرکت تبلیغاتی نیز متعهد به انجام پروژه‌ی تبلیغاتیِ توافق‌شده است. البته این ساده‌ترین توضیح ممکن درباره‌ی روند کار است.

همه‌چیز مبتنی بر تعریف مسئله و ارائه‌ی راه حل است

وظیفه‌ی شرکت تبلیغاتی حل مسائل مشتری است. نوع مسائل و مشکلات و راهکارهای حل این مسائل به‌شدت به حیطه‌ی کسب و کار مشتری و گستره‌ی فعالیت شرکت تبلیغاتی وابسته است. فرایند حل مسئله و انجام پروژه‌ها در شرکت‌های تبلیغاتی مختلف با هم فرق می‌کند، اما روند کار کمابیش یکسان است.

دیدگاه ها بسته شده